خانه / مقالات / درباره مالک فرشته دربان جهنم
مالک دربان جهنم
مالک دربان جهنم

درباره مالک فرشته دربان جهنم

درباره مالک فرشته دربان جهنم
مالک نام یکی از فرشتگان الهی و دربان دوزخ است که در قرآن مجید و احادیث و روایات شیعه و سنی به آن اشاره شده است.
مالک فرشته در قرآن:
• وَ نَادَوْاْ یَا مَالِکُ لِیَقْضِ عَلَیْنَا رَبُّکَ قَالَ إِنَّکمُ مَاکِثُونَ، لَقَدْ جِئْنَاکمُ بِالحْقِّ وَ لَکِنَّ أَکْثرَکُمْ لِلْحَقِّ کَارِهُونَ: و [جهنمیان] فریاد می‌کشند: ای مالک! [بگو] پروردگارت ما را بکشد، [او در پاسخ] می‌گوید: شما [در آتش و عذاب] ماندگار خواهید بود؛ زیرا وقتی حقیقت برایتان آورده شد، ولی اکثرتان از حق کراهت داشتید.
• عَلَیهْا تِسْعَةَ عَشَرَ، وَ مَا جَعَلْنَا أَصْحَابَ النَّارِ إِلَّا مَلَائِکَةً: بر آن نوزده [نگهبان] است؛ و ما دوزخبانان را جز از فرشتگان قرار ندادیم
• یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ عَلَیْها مَلائِکَةٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ ما یُؤْمَرُونَ: ای مؤمنان! خود و خانواده خویش را از آتشی بازدارید که هیزم آن آدمیان و سنگ‌هاست. آتشی که فرشتگانی بر آن گمارده شده که خشن و سختگیرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمی‌کنند و آنچه را فرمان داده شده‌اند (به‌طور کامل) اجرا می‌نمایند.
همچنین، در آیه ۱۸ سوره علق، مأموران دوزخ «زبانیه» نامیده شده‌است، که به معنای مأمور انتظامی (پلیس) و نیز عذاب‌کننده است .در آیه ۳۰ سوره حاقه، دیده می‌شود که خدا به خازن جهنم دستور می‌دهد:
[این مجرم] را بگیرید، و در غل و زنجیر کنید، سپس او را در آتش اندازید، سپس او را با زنجیری که هفتاد متر است در بند بکشید
مالک فرشته در روایات:
در احادیث شیعه و اهل سنت اسم نگهبان بهش رضوان و اسم نگهبان جهنم مالک بیان شده است. پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم نیز در معراج با مالک دیدار و او را چنین توصیف می کند:
چهره ای زشت دارد، بر خلاف دیگر فرشتگان مالک هرگز نمی خندد علت آن اینست که عذاب هایی که خداوند متعال برای جهنمیان آماده کرده است را می بیند. در روایتی دیگر بیان شده است که مالک فرشته از وقتی که به دربانی جهنم گمارده شده است هرگز دیگر نخنده است.

1 آیه 77 و 78 سوره زخرف
2 آیه 30 و 31 سوره مدثر
3 آیه 6 سوره تحریم

Originally posted 2020-03-28 13:00:08.

درباره ی مدیر سایت

مطلب پیشنهادی

تعبیر خواب جن و بسم الله گفتن

تعبیر خواب جن و بسم الله گفتن طبق روایات اسلام جن موجودی اسرارآمیز است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خرید مدرک تحصیلی قانونی خرید مدرک تحصیلی مدرک تحصیلی قانونی مدرک تحصیلی خرید مدرک خرید مدرک دانشگاهی قانونی خرید مدرک دانشگاهی مدرک دانشگاهی قانونی مدرک دانشگاهی خرید مدرک معتبر خرید مدرک معتبر دانشگاهی مدرک معتبر مدرک معتبر دانشگاهی مدرک تحصیلی معتبر چگونه مدرک تحصیلی بگیریم از کجا مدرک تحصیلی بگیریم قیمت مدرک تحصیلی سایت خرید مدرک تحصیلی